Ar KORONAVIRUSAS veikia mūsų augintinius?
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-03-11
- 2 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
Koronavirusas šiuo metu yra viena iš karaliaujančių temų spaudoje, pokalbiuose ir mūsų galvose. Nuolat girdime apie sergančius ir mirštančius žmones… O kaip gi jis veikia mūsų augintinius? Ar žmonės ir augintiniai užsikrečia vieni nuo kitų? Ar gyvūnams jis toks pat pavojingas?
Paprastai, įdomiausia dalis paliekama pabaigai. Vis tik šį kartą pradėkime nuo jos. Taigi, kalbant apie naująjį koronavirusą COVID-19, dėl savo augintinių galite būti ramūs. Nors, spaudoje neseniai pasirodė straipsnių, jog pas sergantiems žmonėms priklausančius gyvūnus rasta viruso, kol kas nėra įrodymų, jog augintiniai gali užsikrėsti šia viruso atmaina. VIS TIK, jie šeimininkas serga, rekomenduojama, kad augintinis kuo skubiau iškeliautų iš užkrėstų namų, nes pas kailiuotąjį draugą virusas gali ribotą laiką išlikti (kaip, pvz., nosyje), taip pat kaip ir ant kitų paviršių. Bet, pasikartosiu, kad kol kas nėra duomenų, kad naminiai gyvūnėliai šia viruso atmaina užsikrėstų ir jiems pasireikštų ligos požymiai. Taip pat nėra duomenų, kad naminiai keturkojai jį platintų.
Tačiau, tai dar nereiškia, kad šunys ir katės koronavirusu neserga. Tiesiog kiekvieną rūšį infekuoja jai būdinga viruso atmaina. Aptarkime tai plačiau.
Kačių koronavirusinė infekcija gana dažna. Dažniau pasitaiko kačiukams. Paprastai (ypač suaugusios katės) simptomų nerodo arba jie būna silpni, paveikiamas žarnynas. Vis tik, sunkiais atvejais, gali vystytis net kačių infekcinis peritonitas. Jis dažnai mirtinas. Kačių organizmas pats gali susidoroti su liga, tačiau pasitaiko atvejų, kad virusą katės nešioja ir platina visą gyvenimą. Virusas platinamas per išmatas, bet žiūrint plačiau, katės gali užsikrėsti ne tik per išmatas tiesiogiai, bet ir laižydamos viena kitą, per artimą ar net netiesioginį kontaktą kai užkrėstos išmatų dalelės patenka į sveikos katės organizmą. Serganti mama, per placentą kačiukų neužkrečia, bet jie įgyja imunitetą. Pats būdingiausias ligos požymis yra viduriavimas, kai kuriais atvejais su vėmimu. Labai retais atvejais, pasireiškia kvėpavimo takų sutrikimai. Kačių koronavirusas gali būti nustatomas greituoju testu, vis tik tai nėra labai informatyvu. Jei katė kada nors yra turėjusi kontaktą su šiuo virusu, testas bus teigiamas. Bet tai dar nereiškia, kad katė serga ar platina virusą. Parenkant gydymą reikėtų pirmiausia atkreipti dėmesį į esamus ligos požymius. Dažniausiai gydymas apskritai nereikalingas, bet jei vis tik nerimaujama dėl stipresnių simptomų, taikomas gydymas simptominis – palaikantis, t.y. lašelinės, vaistai nuo vėmimo, viduriavimo, vitaminai ir pan. Specifinių vaistų nuo viruso nėra, organizmas turi susitvarkyti pats. Pažymėtina, kad ši liga dažnesnė kur laikoma daugiau kačių ( pvz., veislynuose, prieglaudose), šiose vietose rekomenduojama profilaktinė kontrolė ir prevencija, pvz., gyvūnus rekomenduojama laikyti tik viduje, sergančius ir platinančius bei nesergančius laikyti atskirai, pasirūpinti, kad būtų pakankamai kačių tualetų, juos dezinfekuoti ir t.t.
Šunų koronavirusinė infekcija panaši į kačių. Dažniausia serga jaunikliai. Užsikrečiama per infekuotas išmatas. Ligos inkubacinis periodas kelios dienos, o sergama paprastai iki 10 dienų, jei liga prasitęsia, galima įtarti antrinę infekciją. Tačiau verta žinoti, kad virusą šuo gali platinti iki pusės metų. Dažniausiai (ypač suaugę šunys) serga lengvai. Stebimas viduriavimas, kuris gali būti su gleivėmis, kraujo pėdsakais, išmatos nemalonaus kvapo. Liga paprastai prasideda gan staigiai. Kartu paprastai pasireiškia silpnumas, šuniukas praranda apetitą. Jei mažylis serga labais stipriai, galima įtarti, kad kartu sergama ir parvovirusine infekcija. Kaip ir katėms, gydymas simptominis, gyvūnui gali būti rekomenduota neduoti ėsti 24h, vėliau reikia pradėti šerti po truputį.
Tiek kates, tiek šunis infekuojantis koronavirusas žmonėms yra nepavojingas. O jei matote, jog Jūsų gyvūnas jaučiasi prastai, neėda ar viduriuoja apsilankykite pas savo veterinarą. Bus ramiau ir Jums, ir Jūsų augintiniui.
Comments