top of page

Ausyčių pasaulyje – Otitis externa

Atnaujinta: 01-16

Ar atsimenate iš savo vaikystės tas vatele užkimštas ausytes? Ausų uždegimas ypač dažnas vaikų palydovas. Ir kaip taisyklė, vaikai, kurie juo serga – serga nuolat. Tas pats yra ir gyvūnams. Yra kas perserga vieną kartą, tačiau didelei daliai ši problema kartojasi… Ypač kai kurių veislių šunims.

Otitas – tai ausies uždegimas. Jis gali apimti išorinę/ vidurinę/ vidinę ausies dalis arba kelias dalis iš karto. Šį kartą nagrinėsime išorinės ausies dalies uždegimą, tai dalis nuo išorės iki ausies būgnelio. Nereikia painioti – otitis externa, tai ne liga, o požymis, kuris gali pasireikšti dėl daugybės veiksnių. Uždegimas gali būti vienpusis / abipusis, ūmus/ chroninis. Ir tai viena dažniausių priežasčių, dėl ko gyvūnai pasirodo veterinaro kabinete.

Mažiems šuniukams ir kačiukams ausų problemas dažniausiai sukelia ausų erkutės. Erkutės kutena mažytes ausytes ir jos baisiai niežti. Todėl mažasis šeimos narys kasosi, purto galvą, ausyse matosi daug tamsių vaškinių išskyrų, kurias išvalius jos vėl labai greitai atsinaujina. Erkutėmis gali užsikrėsti ir suaugę šunys bei katinai, bet vis tik jos būdingesnės mažesniesiems. Anot literatūros, kačių tarpe net 50 % ausų uždegimų sukelia būtent erkutės. Šunims šis skaičius svyruoja ties 5 – 10%. Kita labai svarbi priežastis (ir kur kas sunkiau aptinkama) yra susijusi su alerginėmis reakcijomis. Dažniausia, jei gyvūnas yra alergiškas, jis turi problemų ir kitose srityse, pvz., odoje. Vis tik nuolat besikartojantis ausų uždegimas gali būti vienintelis požymis. Deja, bet alergijos nustatymo testai gyvūnams Lietuvoje dar nėra labai populiarūs ir yra gan brangūs, todėl alerginė priežastis yra diagnozuojama atmetus visas likusias, taip pat bandymo būdu – keičiant maistą (jei tai alergija maistui) arba stebint gyvūną (jei tai alergija aplinkai, pvz., sezoninė ar pasireiškianti konkrečioje situacijoje). Taip pat pirminė chroninio ausų uždegimo priežastis gali būti susijusi su hormonų sutrikimais (pvz., hipotiroidizmu). O jei ausų problema pasireiškė labai netikėtai ir staiga, galima įtarti ausyje įlindusį svetimūnį. Kai kuriais atvejais šuo ar katė gali rodyti ausų skausmo požymius po pasivaikščiojimo lauke, nes lendant pro krūmą ausyje įstrigo sėklytė. Priežastis lyg ir labai aiški, bet tos paprastos priežastys kartais sukelia dideles ir skaudančias problemas.

Ankščiau paminėtų pirminių priežasčių sąrašą dar papildo dažnai praktikoje pasitaikančios antrinės priežastys – infekcijos (paprastai bakterijos arba mielės). Infekcijas predisponuoja tokie faktoriai kaip veislė. Ausų problemos ypač būdingos šunims, kurių ausys labai plaukuotos, nuleipusios, su siauromis ausų landomis. Tokiomis sąlygomis susidaro puiki terpė per daug išvešėti natūraliai ausyje gyvenantiems mikroorganizmams, kurių perteklius sukelia ligą. Taip pat uždegimo priežastimi gali būti preparatai vartojami į ausis, neteisinga arba per dažna ausų priežiūra, dažnos maudynės kai ausys ilgai būna drėgnos, polipai ar navikai, uždarantys ausies kanalą.

Jei šuniui ar katei skaudės ausį (-is), gyvūnas gali nenorėti, kad glostytumėte galvą, o ypač apie ausis. Gali nenorėti ėsti, nes kramtant skausmas sustiprėja. Dažnai šeimininkai pastebi, kad gyvūnas purto galvą. O kartais purtymas būna toks intensyvus, kad ausies kaušelis išsipučia dėl jame susidariusios kraujosruvos ir ausį reikia tvarkyti chirurginiu būdu. Taip pat gyvūnas diskomfortą šalina kasydamas ausis. Todėl gali jas nukasyti iki žaizdų. Kartais jaučiasi nemalonus kvapas iš ausų, o šeimininkas gali nenustodamas jas valyti (jei tik gyvūnas leidžia), nes nešvarumai ten kaupiasi labai greitai. Būna, ypač jei uždegimas vienpusis, gyvūnas laiko pakreipęs galvą į vieną pusę ar pažeista ausis nulinksta.

Jei kiya nerimas dėl gyvūno ausų, būtinai parodykite augintinį veterinarui. Išorinės ausies uždegimas yra ta liga, kurią būtina gydyti laiku ir profesionaliai, nes kitu atveju kyla rizika, kad jis pereis į gilesnes ausies dalis; iš ūminės formos gali tapti chroninis (o tokį gydyti bus kur kas sunkiau) arba kils kitokių komplikacijų, kurios kartais gali baigtis net operacija.

Veterinaras apžiūrės gyvūno ausytes otoskopu (aparatu, kišamu į ausytę, kuris šviečia ir didina vaizdą) ir paims tepinėlį. Esant reikalui ausytes praplaus, kad pamatytų gleivinės būklę ir ausies būgnelį. Bus apžiūrimos abi ausys, apžiūra paprastai atliekama nemigdytam gyvūnui, vis tik kartais procedūra gyvūnui būna itin skausminga, dėl to tampa neįmanoma. Tokiais atvejais gyvūnas gali būti primigdomas. Apžiūros metu paimtas tepinėlis apžiūrimas mikroskopu. Mikroskopuojant matomos erkutės, nudažius mėginėlį randamos mielės ir bakterijos. Atlikus tyrimus ir nustačius priežastį, veterinaras Jūsų augintiniui išvalys ausytes ir sulašins vaistus (leidžiami vaistai naudojami tik išskirtiniais atvejais). Taip pat pamokins Jus kaip tai atlikti namuose. Ausų valymas prieš kiekvieną vaistų lašinimą būtinas. Paprastai vaistai būna naudojami apie 10 dienų, priklausomai nuo būklės sunkumo ir ligos eigos.

Jeigu vieno gydymo kurso užtenka, pasisekė! Vadinasi priežastis rasta ir nugalėta. Jei po sėkmingo gydymo ausų uždegimas vėl pasikartoja, vadinasi ausyčių problemos yra tik požymis, kurį matome. Reiškia reikia ieškoti paslėptos priežasties hormonų disbalanse, ausyčių priežiūroje arba bandyti atsakyti į dažnu atveju sunkiausią klausimą – kam gyvūnas alergiškas.

Rūpinkimės ausytėmis, kad gyvūnai puikiai girdėtų nuostabiausią garsą – savo šeimininko balsą!


Opmerkingen


bottom of page