Biglis
- Gabrielė Iždonienė
- 2021-02-08
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-20
Biglis yra viena iš populiariausių šunų veislių Lietuvoje. Šių šunų gyvenimo trukmė yra apie 12 – 15 metų. Jie labai aktyvūs, be galo socialūs ir visus mylintys augintiniai. Šie keturkojai paprastai puikiai sutaria tiek su žmonėmis, tiek su kitais gyvūnais. Renkantis šios veislės šunį, reikėtų turėti galvoje, kad jie labai sunkiai perneša vienatvę, todėl toks šuo neturėtų būti ilgai paliekamas vienas.
Biglių veislės šunys yra linkę į nutukimą, į tai yra labai svarbu atkreipti dėmesį. Nes antsvoris yra viena iš priežasčių, sunkinanti arba predisponuojanti kitas ligas. Visumoje tai yra gana sveiki šunys, tačiau jie, kaip ir bet kuri kita veislė, turi ligų, kurios šios veislės šunims pasireiškia dažniau. Į šį sąrašą reikėtų atkreipti dėmesį, tačiau tai tikrai nereiškia, kad viena iš šių ligų būtinai sirgs ir Jūsų augintinis.
Hipotiroidizmas. Biglių atveju hipotiroidizmas dažnai yra autoimuninė liga kai organizmas mano, jog skydliaukėje yra kažkas negero ir ją atakuoja. Dėl to atsiranda skydliaukės atrofija ir yra pagaminama per mažai skydliaukės hormonų. Požymiai, kuriuos mato šeimininkai dažniausiai yra susiję su kailio būkle. Išsausėja kailis, atsiranda kailio slinkimas, dažnai pasitaiko odos ligos. Tačiau tuo pačiu gyvūnas būna apatiškesnis, sunkiai toleruoja šaltį, prasideda svorio augimas. Diagnozuojama atliekant kraujo tyrimus, gali būti pasitelkiami ir kiti metodai. Pradėjus gydymą gyvūnas gali gyventi kokybišką ir ilgą gyvenimą, tačiau jam reikalinga pakaitinė hormonų terapija.
Akių ligos. Bigliams yra gan būdingos akių ligos. Čia apžvelgsiu tik dalį dažniau pasitaikančių, kurios gali paveikti biglio akis. Glaukoma tai yra iki aklumo vedanti liga, atsirandanti pakilus spaudimui akies viduje. Spaudimo nekontroliuojant yra pažeidžiamas regos nervas ir jo funkcija jau nebėra atstatoma, todėl ligos požymius labai svarbu pastebėti kuo ankščiau ir sustabdyti ligos progresavimą. Glaukomos požymiai tai paraudimas baltoje akies dalyje, pamėlęs, miglotas akies vidurys. Dėl akių jautrumo šuo dažniau būna linkęs slėptis tamsesnėse vietose, liga dažnai būna labai skausminga. Vis tik daug kas priklauso nuo ligos eigos, ir kaip greit ji progresuoja. Akispūdį ypač reikėtų sekti šunims, sergantiems diabetu. Trečiojo voko liaukos iškritimas. Šunys turi tris akių vokus, trečiojo voko liaukos funkcija yra ašarų gamyba. Kai ši liauka išslysta iš savo vietos, ji patinsta ir paraudonuoja. Šeimininkai aiškiai gali matyti staiga atsiradusį darinį vidiniame akies kampe. Būklė gali paveikti vieną arba abi akis. Tai nėra itin skausminga, tačiau gyvūną erzinanti būklė, todėl jis vis trina snukį. Taip pat atsiranda kita bėda: tokia iškritusi liauka negali tinkamai gaminti ašarų ir akis pradeda sausėti, tampa imlesnė infekcijai. Todėl, pastebėjus šią būklę, būtinai reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją. Ji pati savaime neatsistato. Gydymo metu trečiojo voko liauką bandoma grąžinti į vietą, bet iškritimas gali pasikartoti. Kitu atveju, gali būti pasirenkamas šalinama, bet pašalinus liauką, galima komplikacija yra akies sausumas. Distichiazė. Net esant normaliam vokų išsidėstymui, akį gali dirginti blogai išsidėsčiusios blakstienos. Jos gali augti netinkamoje vietoje arba netinkama kryptimi, taip sukeldamos akių dirginimą. Ši būklė sukelia ašarojimą, todėl būna matomi ašarų nutekėjimai po akimis. Bet tai svarbus ne tik dėl to, kad estetiškai gadina vaizdą dėl ašarų nubėgimo žymių, bet taip augančios blakstienos gali būti pavojingos ir akių sveikatai – sukelti arba predisponuoti kitas akių ligas, pvz., opas.
Traukuliai. Bigliukams pasitaiko idiopatinių traukulių ar epilepsijos atvejų. Traukulius gali sukelti kepenų, inkstų problemos, galvos traumos ar hipoglikemija. Tačiau šiuo atveju priežastis lieka iki galo neaiški. Paprastai priepoliai prasideda 6 mėn. – 4 metų gyvūnams ir yra paveldimi. Traukuliai gali būti vienkartiniai arba kartotis, tokiu atveju yra diagnozuojama epilepsija. Reikia turėti galvoje, kad traukuliai nebūtinai apima visą kūną, jie gali paveikti tik vieną kūno vietą, pvz., koją. Įprastai traukulių priepoliai užtrunka vos minutę ar kelias, bet gyvūnas po jų jaučiasi pavargęs ir nori poilsio. Priepolio metu svarbu saugoti, kad gyvūnas nesusižeistų. Jei traukuliai kartojasi, yra skiriami antiepileptiniai preparatai, kurie paprastai padeda kontroliuoti situaciją.
Ausų uždegimas. Dėl nulėpusios ausų formos šiems šunims yra labai būdingi ausų uždegimai. Pagrindiniai ir labiausias pastebimi ausų uždegimo požymiai tai galvos kratymas, kasymas, kvapas iš ausų ir gausus jų turinys. Norint išvengti šios ligos, itin svarbi tinkama ausų higiena, siekiant jas išlaikyti visada švarias ir sausas. Taip pat svarbus faktorius, įtakojantis ausų problemų atsiradimą yra alergija.
Skeleto ligos. Ko gero dažniausia pasitaikančios skeleto ligos bigliams yra klubų displazija ir tarsplanktelinių diskų liga. Tarpslankstelinių diskų liga išsivysto kai stuburo smegenys yra spaudžiamos dėl žėlė pavidalo kremzlinio disko, esančio tarp stuburo slankstelių, pažeidimo ar patinimo. Požymiai dažnai pasireiškia staiga: šuniui smarkiai skauda nugarą, gali sutrikti kojų valdymas, atsirasti paralyžius dėl ko gyvūnas net negali atsistoti. Skausmas pasireiškia šuns nenorėjimu lipti laiptais/ šokinėti/ žaisti, nugara gali būti suriesta, šuo gali vengti ėsti ar atlikti savo gamtinius reikalus, nes pozicijos būna skausmingos. Šios ligos atveju reikalinga skubi pagalba. Lengvesniais atvejais gali padėti poilsis ir medikamentai, bet dažnai prireikia chirurginio gydymo, kurio metu pažeistas tarpslankstelinis diskas yra pašalinamas. Norint išvengti šio susirgimo, labai svarbi svorio kontrolė, taip pat reikėtų vengti šuns šokinėjimo, ypač ant kietų paviršių, kad stuburas nebūtų nuolat traumuojamas. Klubų displazija – yra smarkiai su genetika susijusi liga, tačiau ją dažnai įtakoja ir šuns priežiūra. Displazija gali būti vienpusė arba abipusė. Dėl netaisyklingo klubų išsivystymo, kai klubaduobė yra per plokščia ir netaisyklingai susiformuoja klubų sąnarys, vystosi artritas. Esant artritui šuniui skauda, todėl jis patiria diskomfortą judant, šlubuoja. Gydymas gali būti chirurginis, tačiau šioje situacijoje labai svarbus ir maitinimas, papildai sąnarių būklei palaikyti. Kuo ankščiau yra diagnozuojama ši liga ir kuo ankščiau yra skiriami sąnarių būklę palaikantys preparatai, tuo ilgiau galima tikėtis išlaikyti kokybišką gyvenimą. Nutukimas smarkiai blogina padėtį, todėl svorio kontrolė yra itin svarbi.
Biglių skausmo sindromas. Nors pavadinime minimas biglių pavadinimas, gali pasireikšti ir kitoms veislėms. Iš esmės tai yra autoimuninis sutrikimas, kurio metu pasireiškia meningitas, sukeltas kraujagyslių uždegimo. Paprastai pasireiškia jauniems gyvūnams tarp 4 ir 10 mėn., tačiau gali pasireikšti bet kokiame amžiuje. Lytis nėra svarbi. Liga gan sunkiai diagnozuojama, nes skirtingiems individams pasireiškia skirtingai. Yra daug galimų simptomų, bet jų kombinacija skirtingiems šunims pasireiškia įvairiai. Galimi ligos požymiai: kaklo skausmas ir sukietėjimas (sumažėjusi judesių amplitudė), pakitusi stovėsena – šuo gali atrodyti tarsi susikūprinęs, žandikaulio skausmas (gali suprastėti apetitas), drebulys ir silpnumas, raumenų spazmai (dažniau pasireiškia kakle ir kojose), karščiavimas. Diagnostikos šiam susirgimui nėra, jis diagnozuojamas iš ligos simptomų ir atmetus kitas priežastis. Gydoma didelėmis steroidinių vaistų dozėmis.
תגובות