DANTYS. Higienos ABC
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-04-21
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
Mes visi žinome, kad žmogui reikia valytis dantis du kartus per dieną. Taip pat žinome, jog reikėtų profilaktiškai atlikti profesionalią dantų higieną pas stomatologą. Kuo toliau, tuo daugiau žmonių kreipiasi dėl profesionalios dantų higienos ir savo augintiniams. Deja, bet reguliarus dantų valymas, daugeliui dar nėra priimtinas. O tai yra svarbiausia, norint palaikyti šuns ar katės burnos sveikatą.
Augintiniams nereikia valyti dantų du kartus per dieną, užtenka du tris kartus per savaitę. Tačiau tai atlikti būtina. Idealu būtų valyti su pasta, bet rinkitės tik gyvūnams skirtą! Žmonėms skirta pasta gyvūnams gali būti toksiška. Paprastai mažų veislių šunys ir katės labiau linkę turėti nesveikus ir užsiteršusius dantis. Kartu su problemomis atsiranda ir blogas burnos kvapas. Tai šeimininkui sukelia nemalonius jausmus ir jis pradeda ieškoti pagalbos. Jau esant problemoms, efektyviausia pagalba – jau minėta profesionali dantų higiena, atliekama dantų specialisto, galinčio apžiūrėti ir įvertinti dantų būklę. Profesionali higiena daroma tik anestezuotam gyvūnui. Būtų gerai, jei ją reikėtų daryti kuo rečiau. Todėl dar kartą pasikartosiu, reguliariai valyti dantis yra būtina. Taip pat yra įvairių maisto priedų, dantų apnašoms šalinti, dantų sveikatą padedantys palaikyti ėdalai, skanėstai ir žaislai.
Nors priemonių dantų priežiūrai ir yra labai daug, vis tik šepetėlis ir pasta yra auksinis standartas. Pigiausia ir efektyviausia priemonė, tačiau reikalaujanti daugiausia pastangų. Be to, toli gražu ne kiekvienas augintinis leisis pradėti valyti dantis jau suaugusiame amžiuje. Dantų valymas yra procesas, kurį reikėtų pradėti nuo pat pirmųjų dienų naujuose namuose. Kol dantukai pieniniai, galite valyti tik šepetuku. Pasta nėra reikalinga. Dantukams pasikeitus, pradėkite naudoti ir pastą. Visos kitos priemonės yra efektyvios, tačiau mažiau – jų veikimo principas kitoks. Šepetėlis su pasta ne tik chemiškai šalina apnašas dėl pastos veiliųjų medžiagų, bei mažina jų kaupimąsi, bet ir mechaniškai šereliais nuvalo tai, kas prie dantų jau spėję prikibti. Ir tai padaroma labai tikslingai, būtent tose vietose, kur labiausiai reikia, nes mes į tas vietas fokusuojamės valydami. Tuo tarpu dantų higienai skirti graužalai ir žaislai, galima sakyti valo tik mechaniškai, ir atsitiktines vietas, mažiau efektyviai išvalydami vietas palei dantenas ir tarpdančius. O šios vietos yra vienos labiausiai paveikiamų. Šnekant apie maisto/ vandens priedus dantų higienai, jie taip pat yra efektyvūs. Jų pagrindinė funkcija nėra nuvalyti tai kas yra susikaupę, o daugiau prevencinė – neleisti kauptis, padengti dantis kad prie jų neliptų apnašos, modifikuoti burnos pH ir pan. Vis tik, jei jau bus kažkas prilipę prie dantų, tokioms vietoms šios priemonės bus mažai efektyvios.
Kaip jau minėta ankščiau, valyti dantukus šepetuku ir pasta užtenka 2 – 3 kartus per savaitę. Tačiau grafikas turėtų būti sudaroma individualiai, kiekvienam gyvūnui pagal poreikius. Didelės veislės šuniui, kurio dantys yra genetiškai ganėtinai sveiki, gali užtekti ir dantukų pravalymo 2 kartus per savaitę. Tačiau katei ar mažos veislės šuniui, kurie savaime turi didelį polinkį dantų problemoms, gali neužtekti ir tų trijų kartų. Tokiu atveju, mano nuomone, optimaliausias variantas yra 3 kartai per savaitę valymo šepetuku, o kitomis dienomis galima rinktis kitą priemonę, pvz., gelį. Jei gyvūnas jau yra suaugęs ir jo pripratinti prie dantų valymo nebeišeina, reikėtų rinktis kitas priemones. Tačiau jos efektyvios tik naudojant kasdien, bent kartą per dieną.
Galite sakyti, jog Jūsų gyvūno dantys sveiki, balti ir nėra jokio nemalonaus burnos kvapo. Deja, tai dar nereiškia, jog burna yra sveika. Statistika rodo, jog maždaug 80 – 85% gyvūnų virš 3 – ejų metų amžiaus jau turi burnos ertmės problemų. Taigi, gal nėra apnašų virš gleivinės linijos, todėl Jūs jų nematote. Bet tikroji bėda yra apnašos pasislėpusios po gleivine bei tarpdančiuose. O joms susikaupus, jas įmanoma nuvalyti TIK anestezavus gyvūną veterinarijos gydytojo kabinete.
Galite prieštarauti. Sakysite, jog yra asmenų, atliekančių gyvūnų dantų higieną be migdymo ir tai kur kas saugiau. Deja, aš Jums taip pat paprieštarausiu. Ir tuoj pateksiu motyvus kodėl. Tiesą pasakius, porą kartų yra tekę matyti kaip atrodo dantų higienos procedūra be narkozės. Jei manote, kad narkozė blogai, neįsivaizduojate kaip stresuoja gyvūnai higieną atliekant be anestezijos! Ir net labai ramūs bei tolerantiški gyvūnai muistosi, juda, cypia, sukinėjasi, kai kuriais atvejais net apsividuriuoja ar apsišlapina…Ultragarsinio skalerio garsas skleidžia nemalonų garsą, be to pati procedūra nėra maloni; įrankiai aštrūs, taigi… didelė tikimybė sužaloti gyvūno burną. Tai geros patirties neprideda… Be to, kaip jau minėta ankščiau, didžioji bėda slepiasi ne dantų viršūnėse, o po dantenomis. Po dantenomis be narkozės nuvalyti neįmanoma. Taigi, atliekant šia procedūra be narkozės, Jūsų pinigai bus išmesti veltui. Burnos sveikata nuo to nepagerės. Be kita ko, nuvalius dantis ultragarsu, danties paviršiuje lieka mikro įbrėžimai, kurie vėliau turėtų būti poliruojami. Kokybiškai nupoliruoti jautrių po valymo dantų nemigdytam augintiniui taip pat nepavyks. Taigi, po procedūros be narkozės, vaizdas šeimininko akiai ir kvapas iš burnos kurį laiką bus geresnis, bet burna ne tik kad nebus išvalyta, bet joje bus ir sukurta papildoma terpė įbrėžimuose veistis naujoms bakterijoms. Kaip dėl narkozės? Taip, sutiksiu, ji yra rizikos faktorius. Bet iš esmės, šiuolaikinė narkozė yra ganėtinai saugi. Todėl jei nenorite rizikuoti, verčiau valykite savo augintinio dantis dantų šepetuku reguliariai, o jei ryžtatės dantų higienos procedūrai, ją verčiau atlikite kokybiškai ir be streso.
Jei vis dar manote, jog dantys nėra didelė problema, turiu Jus nuvilti. Problema yra kur kas didesnė, negu tik skaudantis dantis kurį galima išrauti. Neskaitant dažniausių burnos ligų, tokių kaip pvz., gleivinės uždegimas, gali kilti ir kur kas didesnių problemų ir ne tik burnoje. Noriu pasakyti, jog yra gausybė tyrimų, kuriuose buvo nustatytas ryšys tarp burnos sveikatos ir bendros gyvūno būklės. Tai reiškia, kad burnos sveikata glaudžiai susijusi ne tik su dantų skausmu ar neėdimu, bet ir su labai dažnomis ligomis, tokiomis kaip inkstų nepakankamumas katėms ar kitomis ligomis, kurios paveikia šunis ir kates.
Valykitės dantis patys ir valykite juos savo augintiniams 🙂
Comments