top of page

Gyvūnams pavojingi lauko augalai

Atnaujinta: 01-20

Ankstesniame straipsnyje kalbėjome apie naminius augalus, sukeliančius keturkojams apsinuodyjimus. Vis tik temos apie naminius ar lauko augalus yra smarkiai persipynusios, nes dauguma augalų gali būti auginami įvairiomis sąlygomis. Todėl, jei esate ir gyvūnų, ir augalų mėgėjas, būtinai vertėtų peržiūrėti abu sąrašus. Vis tik reikia paminėti, jog šie sąraša yra tikrai ne galutiniai, yra dar nesuskaičiuojama galybė daugiau ar mažiau toksiškų augalų mūsų keturkojams šeimos nariams. Šiuose tekstuose paminėjau tuos, kurie mano nuomone yra dažnesni arba labiau pavojingi. Kiekvienam šeimininkui vertėtų prieš nusiperkant kiekvieną naują floros atsovą išsamiau pasidomėti ar jis gali įtakoti mūsų keturkojų draugų sveikatą.

Rododendrai ir azalijos. Apsinuodyjimai šiais augalais labiau aktualūs šunims nei katėms. Pirmiausia pasireiškia seilėtekis, vėmimas ir viduriavimas. Tačiau tuo pačiu stebimas ir gyvūno depresyvumas, gali pasireikšti traukuliai. Pažeidžiamos kepenys. Sumažėja kraujo spaudimas, sunkesniais apsinuodyjimo atvejais gali pasireikšti komos būsena ir mirtis.

Kukmedis. Apie šio augalo toksiškumą prisimenu nuo vaikystės. Net nežinau ar tai iš tikrųjų tiesa, ar truputį perdėta, tačiau esu girdėjusi, jog vienas kukmedžio lapelis gali nužudyti arklį. Vis tik kaip bebūtų lotyniškas šio augalo pavadinimas Taxus, yra glaudžiai susijęs su žodžiu toksiškas. Augalas yra itin pavojinas žmogui, šuniui, katei ir daugumai kitų gyvūnų. Paragavus jo atsiranda seilėtekis ir vėmimas, gyvūnas jaučia silpnumą, pasireiškia drebėjimas ir traukuliai, stebimi išsiplėtę vyzdžiai. Apsunksta kvėpavimas, gali nukristi kūno temperatūra. Pasireiškia gyvybei pavojingi pokyčiai kraujotakos sitemoje – pakinta kraujospūdis ir širdies ritmas. Gyvūnui pasireiškia koma ir mirtis.

Tulpės ir narcizai nuostabiai atrodo tiek lauke, tiek ir namų aplinkoje. Toksiškiausios dalys yra svogūneliai. Šios dalys sunkiais atvejais gyvūnams gali sukelti mirtį. Įprastai paskanavus tulpių ar narcizų pasireiškia vėmimas, viduriavimas, seilėtekis. Užkandus didesniais kiekiais, paveikiama kraujotakos sistema – pasireiškia širdies aritmija, sumažėja kraujo spaudimas. Taip pat gali pasireikšti drebulys ar konvulsijos, apsunkintas kvėpavimas.

Ricinmedis tai yra labai pavojingas gyvūnams augalas, galintis sukelti mirtį. Pavojingiausia ricinmedžio dalis – sėklos. Paragavus šio augalo augintinis nieko daugiau ragauti nebenori – dingsta apetitas. Prasideda seilėtekis, vėmimas ir pilvo skausmas. Pilvas pasidaro įtemptas. Pasireiškia kraujingas viduriavimas. Taip pat yra paveikiama bendra gyvūno būklė – jis tampa depresyvus ir silpnas, atsiranda drebulys, susilpnėja kraujospūdis. Gyvūnas staigiai gali suklupti, prarasti sąmonę. Kaip jau minėta, paragavus šio augalo, augintinį gali ištikti mirtis.

Pomidorai yra augalas, sutinkamas turbūt pas kiekvieną save gerbiantį daržininką. Juos kai kurie taip pat augina balkonuose, ant palangių. Vis tik turbūt retas susimąsto, jog pomidorų stiebai ir lapai gali būti toksiški keturkojams (tiesą pasakius apsinuodyjimą jie gali sukelti ir žmonėms). Pirmiausia, pomidorų privalgiusiam augintiniui pasireiškia seilėtekis ir valgymo sutrikimai – augintinis praranda apetitą. Taip pat sutrinka virškinamojo trakto veikla, sustoja virškinimas, augintinis viduriuoja. Sunkesniais atvejais yra paveikiama augintinio nervų sistema, pasireiškia jos depresija, augintinis tampa mieguistas, gali pasireikšti pasimetimas ir kitaip pasikeisti elgesys. Tuo pačiu stebimas vyzdžių išsiplėtimas, sulėtėjęs širdies darbas.

Begonija. Daugiausia toksinių medžiagų turi šios itin populiarios gėlės šakniagumbiai. Daugiausia žalos padaroma suvalgiusiojo burnos ertmei. Paragavus šios gėlės yra sudirginama ir nudeginama burnos gleivinė, lūpos, liežuvis. Atsiranda snukio tinimas, seilėtekis. Gyvūnas vemia.

Apyniai gyvūnams yra gan smarkiai toksiški. Bet jų efektas dar labiau sustiprėja, jei apyniai yra džiovinti. Todėl, jei auginate apynius ar/ ir iš jų gaminate naminį alų, visa tai reikia atydžiai saugoti nuo augintinių, kuriems apynių spurgai gali pasirodyti visai įdomūs žaisliukai. Apynių sukeltas apsinuodyjimas pasireiškia apsunkintu ir greitu kvėpavimu, pakilusia kūno temparatūra, traukuliais. Gali sukelti mirtį.

Rudeninis vėlyvis dar kitaip vadinamas rudeniniu kroku. Savo išvaizda jis panašus į kur kas dažnesnį pavasarinį kroką. Šiuo atveju, pavasarinis krokas savyje taip pat turi toksiškų medžiagų ir sutrikdo virškinamąjį traktą, tačiau jo sukelti požymiai kur kas silpnesni, nei rudeninio „pusbrolio“. Rudeninis krokas pirmiausia taip pat pažeidžia virškinamąjį traktą – sukelia seilėtekį, vėmimą, gyvūnas praranda apetitą ir prasideda viduriavimas. Viduriavimas dažnai būna kraujingas arba išmatos kaip tik labai tamsios, su apvirškinto kraujo priemaišomis (melena). Taip pat pasireiškia organų (pvz., inkstų) pažeidimai, gali sutrikti kvėpavimas, prasidėti traukuliai. Apsinuodyjus krokais gali būti stebima padidėjusi kūno temperatūra, gali sutrikti kaulų čiulpų funkcijos. Paragavus šio rudeninio augalo, keturkojį gali ištikti mirtis.

Pelargonija yra dar viena nepaprastai populiari gėlė puošianti palanges, balkonus ir kiemus. Vis tik ne daug kas žino, jog ši gėlė augintiniams taip pat gali sukelti apsinuodyjimo požymius. Ji gali sudirginti augintinio odą ir sukelti bėrimą, tuo pačiu niežulį ir kitas kartu einančias pasėkmes. Suvalgius augintiniui dingsta apetitas, prasideda vėmimas, gyvūnas tampa depresyvus bei apatiškas. Taip pat gali būti paveikiama kraujotakos sistema – sulėtėja širdies darbas ir krenta kraujospūdis.

Pakalnutės, mano nuomone, vienas iš tu augalų, apie kurių toksiškumą žino visi. Iš kitos pusės, gal man taip atrodo, nes nuo vaikystės prisimenu mamos priminimus, jog šios gėlytės nekišti į burną ir prisiskynus puokštę būtinai nusilauti rankas. Šnekant apie augintinius, tai irgi tiesa – pakalnutės, kad ir kokios gražios, jiems taip pat labai toksiškos. Itin saugotis reikia nužydėjus susidariusių oranžinių uogų, tai yra toksiškiausia augalo dalis. Užvalgius pakalnučių pasireiškia vėmimas ir viduriavimas. Taip pat jos smarkiai įtakoja širdies – kraujotakos sistemą sulėtindamos širdies rimtą ir sukeldamos stiprią aritmiją. Toksiškumas taip pat pasireiškia traukuliais, gali ištikti mirtis.

Sukutis. Augalo nuodingiausia dalis yra sėklos. Šis augalas sukelia koordinacijos sutrikimus ir viduriavimą. Atliekant kraujo tyrimus randama anemija. Taip pat pasireiškia toksiškumas kepenims. Sėklos gali sukelti haliucinacijas.

Rusmenės visos dalys yra labai toksiškos žmonėms ir gyvūnams. Kaip ir kitų apsinuodyjimų atvejais, pirmieji požymiai yra seilėtekis, pykinimas ir vėmimas. Tačiau suvalgius šio augalo yra paveikiamos ir kraujotakos bei nervų sistemos. Sutrinka širdies ritmas, pasireiškia aritmija. Gyvūnas pasidaro silpnas ir depresyvus, gali staigiai suklupti ant žemės, pasireiškia drebulys, traukuliai. Stebimi išsiplėtę vyzdžiai, gali ištikti mirtis.

Katarantas retais atvejais gali sukelti mirtį. Vis tik įprastai pasireiškia silpnesni požymiai tokie kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Gyvūnas gali būti depresyvus ir drebėti. Sumažėja kraujo spaudimas ir gali pasireikšti traukuliai, komos būsena.

Plačialapis pelėžirnis gali būti labai toksiškas jį suvartojus didesniais kiekiais. Gyvūnas pasidaro letargiškas ir depresyvus, tačiau gali atsirasti ir tipinis vaikščiojimas pirmyn atgal. Atsiranda galvos spaudimo jausmas, gali prasidėti drebulys, traukuliai. Sunkiais atvejais sukelia mirtį.

Vaismedžiai. Yra itin dažni mūsų soduose. Vis tik retas žino, jog jie gyvūnams gali būti pavijingi. Šiuo atveju kalbu apie pačius populiariausius, tokius kaip obelis, vyšnia, slyva. Šių augalų šakelėse, lapuose, kauliukuose/ sėklose yra gyvūnams pavojingo cianido. Apsinuodyjus šia medžiaga matomos ryšiai raudonos gleivinės, išsiplėtę vyzdžiai, apsunkintas kvėpavimas, lekavimas. Sunkiais atvejais pasireiškia šoko būsena arba net mirtis.


Comments


bottom of page