O čia spenelis ar guzelis? Tai pieno liaukos navikas.
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-04-11
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
Šunys mėgsta kai jiems glosto pilvukus, sutinkate? Šuo iki pat savo gyvenimo galo verčiasi ant nugaros prieš savo mylimiausią šeimininką, kad jis pakasytų pilvuką. Jei tik turi jėgų ir dar neskauda visų pašonių. Tuo tarpu katę, gulinčią ant nugaros prie savo šeimininko, pamatysite rečiau. Bet dauguma šeimininkų tikrai labai mėgsta glostinėti savo kates, tame tarpe ir jų pilvukus.
Dauguma šunų turi 5 poras pieno liaukų, bet gali būti 4 – 6 poros. Tuo tarpų katės pilvuką puošia 4 poros liaukų. Jei šios liaukos nėra padidėjusios, jos yra tarsi maži spuogiukai ant pilvuko. Tačiau, ypač vyresniame amžiuje, šalia šių „spuogiukų” gali atsirasti kiti „burbuliukai”, kurie su laiku gali virst tikrai dideliais „burbulais”. Jie gali būti prie vienos, dviejų ar visų liaukų. Tai labai individualu. Dydžiai taip pat smarkiai varijuoja. Kartais, čiupinėjant, jaučiasi tarsi apvalus akmenukas po oda, kartais jausmas, lyg būtų keli sulipę į krūvą. Ar gyvūnams tai pavojinga?
Statistika gana žiauri. Šunims apie 50% šių darinukų gali būti gerybiniai, tačiau kita pusė – piktybiniai. Katėms dar baisiau. Apie 85% pieno liaukų augliukų yra piktybiniai. Be to, katėms jie dažniau ir greičiau metastazuoja bei didėja.
Ši liga būdingiausia nesterilizuotoms moteriškos lyties katėms ir šunims. Vis tik retai pasitaiko ir patinams, taip pat sterilizuotoms patelėms. Navikai gali būti vienoje arba daugiau vietų, dariniai gali būti paslankūs arba prisitvirtinę gan stabiliai. Dažniausiai jaučiame darinį poodyje, oda būna sveika. Tačiau katės gali išsilaižyti darinių vietas ir ten atsiranda negyjančios žaizdos. Tuo pačiu, į šias žaizdas gali patekti antrinė infekcija, kuri dar apsunkina jų gijimą. Darinukų dydis varijuoja nuo mažulyčių iki didelių darinių. Mano patarimas, kad ir ką aptiktumėte pieno liaukų srityje, visada kreipkitės į veterinarą iš karto. Šiuo atveju pasakymas „palaukti ir pažiūrėti kaip kinta” visiškai netinka. Kuo anksčiau bus pradėta gydyti ši liga, tuo geresnė jos prognozė.
Dažnai žmonės linkę vertinti problemą pagal tai, kaip blogai gyvūnas jaučiasi. Arba pagal tai, kaip ta problema atrodo vizualiai. Tačiau esant šiam susirgimui, gyvūnas gali jaustis puikiai, o vienintelis darinukas dar bus lyg ir nedidelis, bet…
Nustačius pieno liaukos navikinius susirgimus gyvūną rekomenduojama operuoti. Naudojama ir chemoterapija, bet Lietuvoje veterinarijoje ji dar nėra labai populiari. Kaip ir prieš kiekvieną operaciją, prieš šią taip pat turėtų būti atliekama išsami apžiūra. Šios procedūros pacientai dažniausia vyresni, jiems ypač reikėtų padaryti biocheminius ir morfologinius kraujo tyrimus, rekomenduotina šlapimo analizė. Norint gauti daugiau informacijos kokios prognozės ir ko tikėtis po operacijos, naudinga atlikti plaučių rentgenogramą, pilvo ultragarsinius tyrimus, biopsiją. Tokiu atveju, galima žinoti ar navikas jau yra metastazavęs į plaučius/ vidaus organus, limfinius mazgus, taip pat spręsti apie jo piktybiškumą. Jei šeimininkas sutinka daryti šiuos tyrimus, veterinaras gali parinkti geresnę operacijos schemą ir išpjovimo dydį. Pavieniai nepiktybiški pieno liaukų navikai gali būti šalinami tik su viena liauka; didesni piktybiškesni šalinami blokais (trys pirmos vienos pusės liaukos arba dvi paskutinės); dar kitais atvejais gali būti siūloma šalinti visas vienos pusės liaukas. Itin sudėtingais atvejais atliekamas ir pilnas pieno liaukų šalinimas, tačiau ši schema nerekomenduojama. Jei navikai apima abiejų pusių liaukas, geriau daryti dvi operacijas maždaug 3 savaičių skirtumu, pradedant nuo labiau paveiktos pusės. Tokiu atveju sumažinama komplikacijų rizika.
O komplikacijų ši operacija turi. Neskaitant standartinių, kiekvienai operacijai taikomų rizikų, pvz., žaizdos infekcijos, operacija turi ir specifinių, būdingų tik šiai. Priklausomai nuo žaizdos dydžio, gali sunkai gyti oda. Kai kuriais atvejais, net ir teisingai atlikus visas procedūras, gyjant dalis odos apmiršta, susidaro žaizdos. Šeimininkus toks vaizdas tikrai gąsdina, tačiau veterinarai atliekantys šią operaciją tikrai jau yra tai matę. Kadangi, dėl odos trūkumo, odos tempimas gali būti labai didelis, gali išplyšti siūlės. Jei oda itin smarkiai sutempiama, gali net apsunkti kvėpavimas. Taip pat, reikia žinoti, kad pooperacinis laikotarpis tikėtina bus skausmingas. Taigi, gali tekti stebėti liūdną savo augintinį, kuris neės, nežais ir nenorės eiti pasivaikščioti. Tai ne ta operacija, kuriai ryte atvešite savo augintinį, o vakare vizgančia uodega pasiimsite namo. Dažnu atveju, veterinaras gali siūlyti augintiniui kuriam laikui pasilikti stacionare. Bet visa tai priklauso nuo operacijos agresyvumo.
Kartu su pieno liaukų navikų šalinimu veterinaras gali siūlyti sterilizaciją. Vis tik ši tema yra labai diskutuotina. Jei pakalbėtumėte su keliais gydytojais, kai kurie jų būtų griežtai už sterilizaciją šalinimo metu, kiti pasisakytų prieš. Ir patikėkite, abeji turės motyvų. Taigi, šis siūlymas priklausys tik nuo Jūsų augintinį operuosiančio gydytojo.
Geriausia prevencija šiam susirgimui yra ankstyva sterilizacija. Vis tik, laiko atgal neatsuksi, jei jau keturkojė šeimos narė susirgo, lieka tikėtis, kad pakankamai anksti pavyks pastebėti ligą ir naviką pašalinti, o jis nesukels metastazių ir neatsinaujins. Deja, šie navikai linkę atsinaujinti. Kaip greitai, niekas Jums nepasakys. Todėl sėkminga operacija yra tik dalis darbo. Kita dalis yra nuolatinis stebėjimas ar procesas neatsinaujina. Ar verta operuoti, Jums taip pat niekas neatsakys. Tam, kad galima būtų tiksliau prognozuoti, reikia turėti bent rengeno tyrimo rezultatus. Vis tik mano nuomone, paskutinį žodį turi „tarti” šeimininko ir keturkojo savijauta. Jei šeimininkas pavargęs nuo augintinio sveikatos problemų, o augintinis jau vos bepavelka kojas, operuoti turbūt neverta (ypač, jei rentgene matomos metastazės). Tačiau, jei augintinio gyvenimo kokybė gera, visa problema yra tik guziuke ir metastazių nėra, o šeimininkas neįsivaizduoja savo gyvenimo be mylinčio keturkojo akių, galima operuoti ne vieną ir ne du kartus. Ir amžius čia ne riba. Patikėkite, Jūs tikrai nebūsite toks vienintelis, „laidantis pinigus į balą”.
Glostykite ir myluokite savo augintinius, tai bus į naudą ne tik Jūsų psichologinei, bet ir jų fizinei sveikatai!
Kommentare