Pankreatitas
- Gabrielė Iždonienė
- 2022-01-06
- 3 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
Riebalus maistas ir kiti suvartoti riebalai yra vienas svarbiausių bei lengviausiai išvengiamų šios ligos faktorių.
Klasikinis filmų, filmukų ir šeimyninio pikniko vaizdas – keturkojis vizginantis uodegą prie riebaus, skanaus kepsnio. Tačiau, kad ir kaip augintinis apie jį svajoja – duoti nevalia. Kaip ir riebalų nuopjovų ruošiant mėsiškus pietus šeimai. Trumpai tariant, jokie riebūs patiekalai neturėtų būti duodami keturkojui, nes be viduriavimo ir panašių problemų gali suketi kur kas pavojingesnę liga – pankreatitą. Pankreatitas pasitaiko ir katėms, tačiau tai liga aktualesnė šunims.
Pankreatitas kitaip vadinamas kasos uždegimu, tai yra būklė, kada kasos išskiriami fermentai pradeda virškinti pačią kasą arba aplinkiniu organus. Įprastai, šie hormonai būdami dar kasoje yra neaktyvūs ir yra aktyvuojami tik patekę į žarnų spindį, tačiau susiklosčius tam tikroms aplinkybėms jie yra aktyvuojami ankščiau laiko. Būtent dėl to ir prasideda priešlaikinis virškinimo procesas ne vietoje. Kasa yra orgnas, būtinas virškinimu, taip pat ji išskiria hormonus insuliną ir gliukagoną, kurie reguliuoja gliukozės kiekį organizme. Kasa randama pilve, visai prie pat skrandžio, netoli kepenų. Pankreatitas yra labai sunki liga, galinti priversti augintinį jaustis itin blogai. Pankreatito dėka gyvūnui gali atsirasti diabetas, dehidratacija, įvairūs organų pažeidimai, peritonitas ar net ištikti mirtis.
PRIEŽASTYS
Pankreatitas gali pasireikšti bet kokio amžiaus, lyties ar veislės gyvūnui. Vis tik jis dažnesnis vyresniems, ypač antsvorio problemų turintiems augintiniams. Be to yra veislių, labiau linkusių į šią ligą, pvz., šnauceriai, kai kurie terjerai. Ši liga gali būti vaistų/ papildų vartojimo pasekmė. Be to kasos uždegimas gali atsirasti dėl bukos traumos, navikinių susirgimų, hormoninių sutrikimų, apsinuodyjimo. Kartais jo priežastis tiesiog nėra žinoma – idiopatinė. Vis tik, kaip minėta, labai dažnai pankreatitas atsiranda po to kai šuo privalgo riebalų arba išrausia šiukšliadėžę su šiukšlėmis.
POŽYMIAI
Pankreatitas yra itin skausmingas susirgimas. Augintinis su šia diagnoze būna vangus, nevalgus, vemia ir viduriuoja, jam pakyla temperatūra. Šeimininkai pastebi “maldininko” pozą, kai užpakalis pakeltas aukščiau, o snukis nuleistas. Esant sunkiai būklei pakinta kvėpavimas, gali pasidaryti nereguliari širdies veikla. Vis tik požymių intensyvumas priklauso nuo formos, kuria augintinis serga – ūmia ar lėtine. Taip pat reikia žinoti, kad sergant lėtine forma, būdingi staigūs požymių bangavimai, todėl gyvūno būklė gali smarkiai keistis.
DIAGNOZĖ
Pankreatito diagnostikai gali itin pasitarnauti tiksli anamnezė, todėl šeimininkai niekada neturėtų slėpti, net jei įtaria, kad augintinis galėjo kažką suėsti. Taip pat atliekant kraujo tyrimus dažniausiai randamas pakilęs uždegiminių ląstelių kiekis, kinta amilazės ir lipazės rodmuo (vis tik tai nėra šimtaprocentinė diagnozė). Pakitimai gali būti matomi atliekant echoskopiją, rentgenogramąa skirta atmesti galimus svetimkūnius. Vis tik kartais liga gali būti itin sunkiai diagnozuojama, ypač, jei yra išsivysčiusi lėtinė forma. Kai kuriais atvejais būklei nustatyti gali būti reikalinga biopsija.
GYDYMAS
Specifinio gydymo pačiai kasai nėra. Pagrindinis aspektas yra duoti jai pailsėti ir organizmui išsigydyti pačiam. Tačiau šiuo laikotarpiu labai svarbi skysčių terapija leidžiant juos į veną. Ūmiuoju periodu skiriama vaistų nuo vėmimo, viduriavimo. Būtina efektyviai slopinti skausmą. Pirmas kelias dienas maistą reikėtų skirti mažesnėmis porcijomis, pirmas 24 h veterinaras gali rekomenduoti ir visai nešerti augintinio. Tačiau vėliau, net ir grįžus prie normalaus kiekio, dar bent porą savaičių būtina griežtai žiūrėti kas patenka augintiniui į nasrus. Pašaras turi būti su griežtai apribotais riebalais, gerai virškinamas.
PROGNOZĖ
Daugeliu atveju laiku aptikus ligą, tinkamai sureguliavus mitybą ir leidus kasai atsigauti, gyvūnai pasveiksta. Vis tik, jei kasos pažeidimai buvo didesni, net po pasveikimo reiktų augintinį sekti dėl galimų komplikacijų. Dėl pažeidimo kasoje gali susidaryti randinis audinys, jo dėka kasa tinkamai nebegamina fermentų ir hormonų. Dėl virškinimo fermentų nepakankamumo sutrinka augintinio virškinimas. Sutrikus insulino išskyrimui keturkojis gali susirgti diabetu. Iš principo pačios ligos baigtis priklauso nuo to kaip ilgai fermentai virškino ne virškinamajame trakte, ar virškino tik kasą ar pateko į kraujotaką ir su ja buvo išnešioti po kitus organus, kuriuos taip pat pradėjo naikinti. Nors kasa yra mažas ir ne pats dažniausiai minimas (todėl gal ir ne visiems žinomas) organas, ji yra labai galinga, todėl laiku negydant pankreatito, gyvūnai gali numirti.
Siekdami išvengti tokių pavojingų ir nemalonių susirgimų, būtinai atkreipkite dėmesį gyvūnams tinkamų ir netinkamų produktų sąrašus. Daugiau apie gyvūnų maitinimą rasite ir kituose Blog’o straipsniuose.
Comments