Pasimatysime pas veterinarą. PROFILAKTINIAI PATIKRINIMAI
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-05-26
- 2 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
„Atidžiai rūpintis sveikata, tai kaip kaupti pinigus banke“ Amerikiečių sėkmės mokytoja Louise Hay
Daug šeimininkų vis dar mano, jog pas veterinarą reikia apsilankyti tik gyvūnui susirgus arba dėl šunų/ kačių skiepų, kastracijos/ sterilizacijos ir pan. Kažkada teko matyti statistiką, jog šeimininkų manančių, kad profilaktika nereikalinga yra apie ketvirtadalį. O kaip manote Jūs?
Vis tik, mano ir daugumos kitų daktarų nuomone, su augintiniu pas veterinarą turėtumėte apsilankyti mažiausiai kartą, idealiu atveju du kartus per metus. Du kartai per metus ypač rekomenduotini pagyvenusiems augintiniams, t. y. šunims nuo 6 – 9 m. ir katėms nuo 7 – 10 m., priklausomai nuo gyvūno būklės, veislės. Tiesiog, pasišnekėti. Apžiūrėti augintinį, pasidaryti profilaktinius tyrimus (ypač vyresniame amžiuje). Kartais šeimininkams tai atrodo bereikalinga investicija. Ir vis tik… ilgalaikėje perspektyvoje tokia praktika sutaupo daug laiko, streso ir pinigų.
Aš pati ne tik gydau, bet ir kerpu gyvūnus. Pradžioje mane net pačią stebino kiek daug „sveikų“ gyvūnų ateina su dantų ligomis, alergijos požymiais, ausų problemomis ir kt. Šiuos dalykus rodant šeimininkams dažnai jie labai nustemba, jog jų gyvūnas turi problemų su sveikata. Būtent šiems sutrikimams pastebėti ir reikalingos profilaktinės apžiūros.
Profilaktinės apžiūros metu veterinaras ieško galimų ankstyvųjų ligos požymių. Taip pat, net jei viskas gerai, detaliai apsirašo sveikatos būklę gyvūno kortelėje. Tokiu atveju, pradėjus reikštis ligos požymiams, galima lengvai atsekti prieš kiek laiko prasidėjo problemos, lengviau stebėti bet kokius pakitimus. Be to, net ir tyrimams dar esant normos ribose, galima pastebėti individualius nuokrypius.
Štai kokios procedūros gali būti atliekamos profilaktinės patikros metu:
Apžiūrimos gyvūno akys, nosis, ausys, gerklė;
Apžiūrimi gyvūno dantys (ar dar ne laikas higieniniam valymui, ar nėra sugedusių dantų, dantenų būklė ir t. t.);
Išklausomas gyvūno širdies darbas;
Stetoskopu klausomas kvėpavimas, plaučių darbas;
Apčiupinėjami limfiniai mazgai;
Apčiupinėjamas pilvas: ar jis neskausmingas, nejaučiami pakitimai ir pan.;
Apžiūrima gyvūno eisena, laikysena, apčiupinėjamos galūnės, įskaitant ir pėdas bei nagus;
Atliekama dermatologinė analizė apie gyvūno odą, kailį;
Gyvūnas sveriamas ir vertinama jo kūno kondicija;
Matuojama temperatūra;
Stebimas gyvūno elgesys;
Su šeimininku aptariamas kasdienis augintinio gyvenimas (elgesys, mityba, vandens suvartojimas, aktyvumas ir pan.);
Gali būti atliekami profilaktiniai morfologinis ar/ ir biocheminis kraujo tyrimai, šlapimo analizė, echoskopija ir t. t.
Po visų procedūrų gydytojas Jums pateiks savo pastebėjimus ir išvadas, tolimesnes rekomendacijas priežiūros klausimais. Net ir sveikam gyvūnui, gydytojas gali rekomenduoti koreguoti mitybą ar aktyvumo lygį, pasiūlyti vitaminų, papildų ar specialių priežiūros priemonių (pvz., šampūnų). Esant reikalui gydytojas patars dantų, kailio ir kitais priežiūros klausimais. Taip pat, esant indikacijoms, gali rekomenduoti dantų higieną, kastraciją/ sterilizaciją, papildomus tyrimus ar kt. Apsilankymo metu būtų naudinga aptarti tolimesnių profilaktinių kontrolių grafiką ir dažnį.
ความคิดเห็น