top of page

Virškinamojo trakto nepraeinamumas

Atnaujinta: 01-20

Moksliškai ši būklė yra vadinama obstrukcija. Nors įprasta manyti, kad nepraeinamumas atsiranda žarnose, jis gali atsirasti dar skrandyje kai yra blokuojami skrandžio vartai į plonąsias žarnas.

Šunys ir katės yra natūraliai labai smalsūs gyvūnai. Vis tik, manyčiau, šunys dažniau savo smalsumą patenkina būtent burna – gauždami kiekvieną objektą, kuris sujaudina jų smalsumą. Taip pat burna jie malšina stresą, žaidžia, be abejo maitinasi – ir nebūtinai tuo, ką turėtų. Taigi, ten patenka daugybė įvairų objektu: tiek valgomų, tiek ne. Dalis jų yra pakramtomi ir išspjaunami, kita dalis – nuryjami. Didžioji dauguma nurytų objektų, net jei tai nėra maistas sėkmingai pereina virškinamąjį traktą ir yra pašalinami iš organizmo. Vis tik kai kurie per virškinąmąjį traktą einantys objektai vienoje ar kitoje vietoje užstringa. Ir tokių pacientų klinikose ne taip jau maža. Užstrigti ir sukelti obstrukciją gali tiek maisto, tiek ir ne maisto produktai.

Nors virškinamojo trakto obstrukciją gali patirti bet kokio amžiaus gyvūnai, vis tik statistiškai, jauniems gyvūnams dėl jų smalsumo ši būklė pasireiškia dažniau. Nors šioje temoje labiausiai akcentuojuosi į šunis, nes jiems ši patologija dažnesnė, žarnyno obstrukcija neretai pasitaiko ir katėms.

Paprastai tariant, tai žarnyno obstrukcija yra visiškas arba dalinis žarnų nepraeinamumas. Jį sukelia įvairiose virškinamojo trakto vietose įstrigę, įvairios formos objektai. Nors dažniausiai žarnyno nepraeina didesni objektai, vis tik tai labai priklauso ir nuo daikto formos, įstrigimo kampo. Be to itin agresyvios formos žarnyno obstrukciją sukelia ir iš principo maži, bet linijiniai objektai, tokie kaip pvz., siūlas. Dėl savo formos, jie sukelia žarnų invaginaciją, t.y. kai žarnos susikiša viena į kitą kaip teleskopas. Nors šiame straipsnyje daugiausia akcentuojamės į virškinamojo trakto nepraeinamumą būtent dėl įstrigusių objektų, vis tik noriu paminėti, kad (dažniau) vyresnio amžiaus gyvūnams šią būklę gali sukelti ir įvairūs virškinamojo trakto arba aplinkinių organų augliai arba hiperplazijos. Esant didelei invazijai obstrukciją gali sukelti žarnyno parazitai. Katėms užsikišimas atsiranda dėl susikaupusių plaukų gumuliukų. Taip pat nepraeinamumą gali sukelti išvarža, kai žarnos dalis įstringa joje.


POŽYMIAI

Požymiai apskritai ir jų stiprumas labiausia priklauso nuo obstrukcijos procento ir vietos virškinamajame trakte. Kuo nepraeinamumo procentas didesnis, tuo stipresni požymiai ir pavojus gyvūnui gręsia. Gyvūnai, kuriems išsivysto nepraeinamumas beveik visada vemia. Tuo tarpu viduriavimas priklauso nuo individualaus atvejo. Jis gali būti, o gali nutikti ir taip, kad gyvūnas nesituština apskritai. Kartais iš pradžių būna viduriavimas, vėliau pradeda nebesituštinti. Įprastai gyvūnai praranda apetitą, gali atsirasti silpnumas, čiuopiant gyūnai rodo pilvo skausmą, kuris gali būti akcentuotas ties pilvo priekine dalimi, galine arba visame pilve. Ypač esant pilnai obstrukcijai gyvūnams pasireiškia dehidratacija, kuri be abejo sveikatos situaciją dar pablogina. Prieš užsikimšimo vietą virškinamajame trakte pradeda kauptis dujos, dėl to galima pastebėti išpūstą pilvą. Gyvūnui būna nepatogu, sunku, dėl to gali pasikeisti jo laikysena, kai kada gyvūnai dūsauja, inkščia. Apskritai, yra labai sunku tiksliai nusakyti gyvūno su tokia būkle savjautą ir šios būklės sunkumą – kai kurie gyvūnai jaučiasi gan neblogai, tuo tarpu kitiems ši būklė gali būti mirtina.


DIAGNOSTIKA IR GYDYMAS

Labai labai norėčiau duoti vieną patarimą. Būkite kritiški klausimui ar gyvūnas galėjo kažką netinkamo suėsti. Vieni linkę labiau, kiti mažiau – bet gyvūnai visada randa progą nepastebėti kažką susikišti į burną. Be galo dažnai tenka matyti ir išgirsti ape situacijas, kada ši būklę yra nediagnozuojama laiku būtent dėl to, kad šeimininkai 100 % garantuoja, kad gyvūnas tikrai negalėjo nieko netinkamo suvalgyti. Tačiau galų gale jų pilvuose veterinarai randa neįtikėčiausių dalykų. Tačiau jau būna sugaištas laikas, nes yra daugybė ligų sukeliančių panašius klinikinius požymius ir dėl šeimininko garantijos, obstrukcijos galimybė nėra pirmoji, kuri pradedama tirti.

Obstrukcija diagnozuojama atlikus klinikinį tyrimą, rentgenogramą/ echoskopiją/ endoskopiją. Kadangi ne visi objektai yra gerai matomi rentgeno aparato pagalba, dažnai yra pasitelkiamas kontrastinės rentgenografijos tyrimas. Jo metu šuniui yra sugirdoma kontrastinė medžiaga, kuri keliauja virškinamuoju traktu. Tada yra atliekama rentgeno nuotraukų serija nustatytais laiko intervalais, kol visa medžiaga pasišalina iš virškinamojo trakto. Šiuo būdu, jei yra nepraeinamumas galima pamatyti kurioje vietoje užstrigo kontrastinė medžiaga, užstrigo pilnai ar dalinai, taip pat gali būti matoma ar nėra perforacijų. Endoskopija iš principo taikoma tuo atveju, jei užsikišimas yra skrandyje arba netoli nuo išeinamosios angos. Kai kuriais atvejais endoskopo pagalba įmanoma užkišusį objektą pašalinti.

Esant nepraeinamumo diagnozei gyvūnui dažnai yra skiriama skysčių terapija, skysčius lašinant į veną. Gali būti skiriami vaistai nuo vėmimo, skausmo. Jei objektas nesišalina pats arba jo neįmanoma ištraukti endoskopo pagalba, yra atliekama operacija, kurios metu atidaroma pilvo ertmė ir objektas yra ištraukiamas iš skrandžio / žarnų. Jei yra randama pažeista žarnos sienelė, gali būti šalinama žarnos dalis. Ypač stipriai žarnos būna pažeidžiamos pasireiškus žarnų invaginacijai. Po operacijos kelias dienas reikėtų laikytis minimalaus judėjimo rėžimo, būtina laikytis veterinaro paskirtų šėrimo nurodymų. Augintinis yra šeriamas labai lengvai virškinamu ir skystesniu maistu, dažniau. Labai svarbu, kad gyvūnas gautų pakankamai skysčių.


Kelios mintys straipsnio pabaigai:

  1. Labai svarbi yra tinkama kirminų kontrolė. Esant didesniam jų kiekiui, jie gali susisukti ir užkišti žarnyną. Tokiu atveju, dehelmintizacija yra kontraindikuotina. Labai tikėtina, jog prireiks operacijos;

  2. Šunys itin mėgsta žaisti su akmenimis, pagaliais, kankorežiais ir kitomis gėrybėmis randamomis gamtoje. Tai yra smagu, tačiau nerekomenduojama šito leisti. Tokie objektas labai lengvai gali sukelti užspringimą ar žarnų užsikišimą;

  3. Katės dievina siūlus. Atsargiai, tai yra netinkamas žaislas. Linijiniai objektai sukelti itin didelius pažeidimus;

  4. Žaislai su kuriais žaidžia gyvūnai, turi būti skirti jiems: tvirti ir atitikti saugos reikalavimus. Labai svarbus jų dydis – kur kas geriau per didelis žaislas, negu per mažas;

  5. Auginate šunį ir katę? Šunys tikrai dažnai mėgsta paskanauti kačių tualeto turinių. Didžiausia blogybė yra ta, kad kraikui sulipus virškinamajame, šie gumulai gali užkišti;

  6. Rekomenduoju peržiūrėti straipsnį apie gyvūnams pavojingus žmonių maisto produktus. Tokie dalykai kaip vaisių kauliukai gali lengvai blokuoti virškinamąjį traktą ar sukelti užspringimą. O kaulai gali ne tik užstrigti nurijus didesnį gabalą, tačiau ir sukelti užsikišimą dėl smulkių detalių sulipimo į gumulą. Šis klausimas yra vienas opiausių veterinarų praktikoje. Deja, tačiau labai didelė dalis šeimininkų netiki kokie gali būti pavojingi kaulai, kol dėl jų ant operacinio stalo neatsigula savas ar pažįstamas šuo.


Comments


bottom of page